Cestovatelské tipy: Turistické cíle kolem Bruselu
Zimní Belgie je většinou klidná, bez obvyklého davu turistů, ale rozhodně ne nudná. Ať už si naplánujete prohlídku historických měst, výlety do přírody, nebo třeba účast na některé z tradičních zimních slavností, určitě nebudete litovat.
Za uměním: do Grand-Hornu
1 hodina autem
- MAC’s (Musée des Arts Contemporains) je muzeum současného umění, které se nachází v historickém průmyslovém komplexu Grand-Hornu, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento unikátní prostor, kombinující průmyslovou historii s moderním uměním, leží nedaleko města Mons a je jednou z nejvýznamnějších kulturních destinací v regionu.
- Někdejší uhelný důl a průmyslový komplex byl postaven v roce 1810. Jeho elegantní design byl inspirován neoklasicistním stylem, a je tak dokonalým dokladem architektury z období rané průmyslové revoluce.
- Místní muzeum je zaměřené hlavně na současné umění, design a experimentální tvorbu. Až se vám ze všech skvostů začne točit hlava, můžete si odpočinout v místní kavárně, na nádvoří nebo v okolních zahradách.
- Grand-Hornu je kouzelná oáza vzdálená městskému ruchu, kde rádi strávíte celý den. Otevřeno je každý den v týdnu kromě pondělí.
Za kulturou: na karneval do Binche
45 minut vlakem nebo 60 minut autem
- Malebné městečko Binche v provincii Henegavsko (Hainaut), známé díky proslulému karnevalu, který je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, brzy otevře brány tisícům návštěvníků a „Gillům“. Maskované postavy, symbolizující tradiční hodnoty a štěstí, jsou hlavním lákadlem a součástí identity místních obyvatel. Bílé masky symbolizují neutralitu a anonymitu, zatímco klobouky z pštrosích per sílu a vznešenost. Když na vás některý Gille hodí během průvodu pomeranč, zdvořile ho přijměte. Je to symbol štěstí a prosperity.
- Festival se tradičně koná během tří dnů před Popeleční středou a jeho kořeny sahají až do středověku. Letošní masopustní rejdění se v Binche bude konat od neděle2. do úterý 4. března.
- Pokud máte chuť objevovat samotné město, udělejte si sem výlet mimo dny festivalu. Binche je jedním z mála belgických měst, které si zachovalo rozsáhlé středověké hradby a půvabné centrum města s úzkými uličkami a historickými budovami. O tom, že má úžasnou atmosféru, svědčí i fakt, že si ho Marie Habsburská vybrala jako své hlavní sídlo.
Do přírody: do lesa Hallerbos
30 minut autem nebo vlakem
- Hallerbos, známý jako Modrý les, je jedním z nejkrásnějších přírodních míst v Belgii. I když je na proslulý koberec modrých zvonků hyacintovce britského ještě dost času, právě teď může být návštěva tohoto místa skvělým zpestřením pobytu v metropoli. Pokud budete mít štěstí na mrazivé počasí nebo lehký sníh, les se promění v kouzelnou zimní pohádku. Stezky jsou tu navíc dobře udržované a vhodné pro pěší turistiku po celý rok.
- Tento les byl kdysi součástí Silva Carbonaria, rozlehlého lesa pokrývajícího značnou část dnešní Belgie. Během první světové války byl Hallerbos téměř kompletně vykácen a poté postupně znovu zalesňován, což přispělo k jeho dnešní podobě.
- Les Hallerbos bývá v turistických příručkách zmiňován jako jeden z nejfotogeničtějších lesů světa a díky své atmosféře je častou inspirací pro filmaře a fotografy. Používat drony je v lese zakázáno. Pokud si ale chcete pořídit pár snímků na památku, nikdo vás tu pokutovat nebude. Jen dávejte pozor, kam šlapete.
Za historií: na hrad Gravensteen
40 minut vlakem
- Pokud patříte mezi fanoušky historie, rozhodně si nenechte ujít studentské město Gent. Majestátní středověký hrad v jeho centru obehnán říčkami Leie a Lieve je skvělou exkurzí do minulosti. Byl postaven v roce 1180 hrabětem Filipem z Alsaska jako symbol moci hrabat z Flander. Později byl používán jako soudní sídlo, vězení, a během průmyslové revoluce dokonce jako textilní továrna.
- Postupem času obyvatelé města začali rozebírat jeho zdi a kameny použili na stavbu svých domů nebo své domy vklínili přímo do hradních zdí. Některé z měšťanských domů tak téměř paraziticky pronikly až do vnitřních prostor. Kdyby jej roku 1885 neodkoupilo město a nezačalo se pracovat na jeho záchraně, byl by hrad odsouzen k demolici.
- Obnova Gravensteenu ostatně pokračuje dodnes. Přesto je dnes hrdým symbolem města a jedním z němých svědků dějin země.